Информационна кампания за профилактика и диагностика на рака на маточната шийка „Намали риска. Предпази се. Живей!“ инициира Националната пациентска организация (НПО), съвместно със своите партньори. В България заболяването е на 4-то място като дял сред злокачествените диагнози при жените. Около 1 200 жени заболяват годишно, обясни акушер-гинекологът д-р Петър Сидеров:
„Може да се каже също така, че доста се е увеличил този брой през последните 50 години. Засяга предимно млади жени – между 30 и 45 години, но нито по-ниските възрасти са изключени, нито по-възрастните жени са изключени. Смята се, че основният причинител на над 90% от това заболяване е човешкият папилома вирус, така че жените, които не водят полов живот не са засегнати. След това се появява този риск. Това, че някой носи или е боледувал от човешкия папилома вирус, не значи, че ще се разболее от рак на шийката. Обикновено инфекцията с човешкия папилома вирус, ако приемем, че ще премине в рак, става в рамките на 5-15 години…“
Д-р Сидеров препоръчва провеждане на профилактични прегледи два пъти годишно:
„Ракът не тръгва като рак на маточната шийка, той тръгва като определени нискостепенни предракови изменения, които бавно могат да прогресират до достигане не рак. Всъщност целта на лекарите е всички тези стадии да се хванат преди достигането на рак. Тези изменения се наричат дисплазии на маточната шийка. Те не изискват такива драстични операции, каквито се правят при инвазивния рак на маточната шийка. Това е много важно за жените да го знаят, че спасението да се ходи редовно на гинеколог. Най-добре е два пъти годишно да се ходи на гинеколог, който има и ориентация към тези заболявания.“
Д-р Петър Сидеров и негови колеги акушер-гинеколози ще предоставят безплатни консултации за рака на маточната шийка на телефонната линия на Национална пациентска организация 0800 14 515. Консултациите се провеждат всеки делничен ден от 9:00 до 18:00 ч.
Цялото интервю с д-р Сидеров може да чуете ТУК.
Източник: www.bnr.bg